Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

PIELGRZYMKA NA BAŁKANY 19.09 – 29.09.2017 r.

 

 

MARIJA BISTRICA – MEDJUGORJE – DUBROWNIK – BUDVA – KOTOR – SVETY STEFAN – CETINJE – SZKODER – KRUJE – DURRES – TIRANA – OHRYDA – SKOPJE – MONASTYR ZICA – BELGRAD

TERMIN:  19.09 – 29.09.2017

Dzień 1: Wyjazd z Polski 19.09

O ustalonej godzinie spotkamy się na Mszy Świętej w Parafii w Modlnicy rozpoczynającej pielgrzymkę. Po niej podstawienie autokaru, pakowanie bagaży. Następnie wyjedziemy w kierunku granicy. Przejazd przez Czechy i Austrię. Popołudniu przyjazd do Marija Bistrica,  gdzie co roku na modlitwę przybywa ponad 800.000 pielgrzymów z całego świata. Nad miejscowością góruje Kościół Najświętszej Marii Panny. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 2: MEDJUGORJE 20.09

W godzinach rannych śniadanie, następnie przejazd do Bośni i Hercegowiny – nawiedzenie sanktuarium w Medjugorje, miejsca objawień Matki Bożej – Królowej Pokoju, która w 1981 roku ukazała się sześciorgu dzieciom. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.  kolacja, nocleg.

 

Dzień 3: DUBROWNIK 21.09

Po śniadaniu wyjedziemy do Dubrownika, zwanego „Perłą Adriatyku”. Miasto zostało uznane za zabytek światowego dziedzictwa kulturowego. Zobaczymy klasztor Franciszkanów, Pałac Rektorów, studnię Onufrio, Bramę Pile. Zobaczymy również największa atrakcję, mury obronne, którymi można obejść niemal całe miasto. Przejazd do Montenegro (Czarnogóra), obiadokolacja, nocleg na riwierze adriatyckiej.

 

Dzień 4: BUDVA, KOTOR, SVETY STEFAN 22.09

Rano śniadanie. Zwiedzanie BUDVY, zwanej „Małym Dubrownikiem”, pełnej życia stolicy turystycznej czarnogórskiej riwiery gdzie starożytność miesza się ze średniowieczem, morze z potężnymi górami dostojna przeszłość z gwarem modnych plaż, a wszystko otulone soczystą śródziemnomorską zielenią i kwiatami. Przejazd do Boki Kotorskiej, jedynego fiordu w południowej Europie. Spacer malowniczymi uliczkami KOTORU, średniowiecznego miasta kupców i żeglarzy, wpisanemu przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Krótki postój na wybrzeżu z możliwością zobaczenia SVETI STEFAN, dawnego średniowiecznego miasteczka cudownie położonego na maleńkiej, malowniczej wysepce połączonej wąskim piaszczystym przesmykiem ze stałym lądem. Nocleg na riwierze adriatyckiej.

 

Dzień 5: CETINJE 23.09

W godzinach rannych śniadanie. Zwiedzanie CETINJE, dawnej stolicy Królestwa Montenegro, prawdziwej perełki błyszczącej świetnością znajdujących się tam ortodoksyjnych monastyrów (w jednym z nich czczona jest relikwia ręki św. Jana Chrzciciela, będąca niegdyś własnością zakonu rycerskiego joannitów) oraz dawnych siedzib zagranicznych poselstw za czasów monarchii. Powrót na wybrzeże, czas wolny na plażowanie. Obiadokolacja. Nocleg na riwierze adriatyckiej.

 

Dzień 6: SZKODER, KRUJE, DURRES 24.09

Rano śniadanie, następnie przejazd do Albanii. Zwiedzanie niezwykłego miasta SZKODER (Shkoder), które w trakcie pielgrzymowania po albańskiej ziemi odwiedził św. Jan Paweł II, następnie wizyta w KRUJE, miasteczka słynącego z orientalnego targu. Przejazd na nocleg w ok. DURRES, dawnego, starożytnego portu Durrachium gdzie zaczynała się słynna droga Odos Egnatia prowadząca w kierunku Bizancjum. Wieczorem zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 7: TIRANA 25.09

Spacer po TIRANIE, stolicy tego pełnego kontrastów, biedy i luksusu, tajemniczego wciąż dla wielu kraju: Plac Skanderbega, narodowego bohatera Albanii, meczet Ethnem Beja, Pałac Prezydencki, Piramida – mauzoleum komunistycznego dyktatora E. Hodży. Następnie przejazd malowniczą trasą do Macedonii. Nocleg, obiadokolacja w ok. Ohrydy.

 

Dzień 8: OHRYDA 26.09

Po śniadaniu zwiedzanie OHRYDY oraz bizantyjskich monastyrów malowniczo usytuowanych wokół Jeziora Ohrydzkiego. Rejs stateczkiem po błękitnych wodach jeziora z możliwością podziwiania zarówno bogactwa piękna natury jak i niezwykłych przykładów dziedzictwa kultury i pobożności tutejszej ludności. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 9: SKOPJE 27.09

Po wczesnym śniadaniu przejazd do stolicy Macedonii – SKOPJE. Wizyta w sanktuarium błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Następnie przejazd do Serbii do hotelu w ok. Paracina. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 10: MONASTYR ZICA, BELGRAD 28.09

Rano śniadanie, następnie udamy się na zwiedzanie MONASTYRU ZIĆA z XIII wieku , pierwszej siedziby zwierzchników cerkwi prawosławnej po uzyskaniu niezależności (autokefalii) przez Serbię. Dalej przejazd do stolicy Serbii – BELGRADU. Wizyta w soborze św. Sawy, patrona Serbii. Nocleg w hotelu na terenie Vojvidiny. Obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 11: Powrót do Polski 29.09

Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przejazd przez Węgry. Powrót do Modlnicy w późnych godzinach nocnych. Zakończenie pielgrzymki.

cena: 2750 zł / os

Cena skalkulowana dla grupy min. 30 OSÓB PŁATNYCH

 

CENA ZAWIERA:

·         PRZEJAZD KOMFORTOWYM AUTOKAREM (klimatyzacja, rozkładane fotele, barek – płatny we własnym zakresie, wc, dvd);

·         10 NOCLEGÓW W HOTELACH *** (pokoje 2 – osobowe z łazienkami) – istnieje możliwość pokoi 3 osobowych;

·         WYŻYWIENIE 2 RAZY DZIENNIE (10 śniadań, 10 obiadokolacji);

·         UBEZPIECZENIE SIGNAL IDUNA: NNW (7 000 PLN) + KL (10 000 EUR); choroby przewlekłe

 • OPIEKA DOŚWIADCZONEGO PILOTA;
 • PROGRAM W CZASIE PIELGRZYMKI;
 • PODATEK VAT.

 

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, wjazdów do miast,  kosztów związanych z realizacją programu (łącznie ok. 135 euro/osobę  – płatne u pilota w autokarze i rozliczane na koniec pielgrzymki); napojów do obiadokolacji, świadczeń nie wymienionych w ofercie; dodatkowych ubezpieczeń (kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej).

 

BIURO PODRÓŻY „ ORLANDO TRAVEL” ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIANY KOLEJNOŚCI ZWIEDZANYCH ZABYTKÓW.

PROSIMY O ZABRANIE WAŻNEGO PASZPORTU

 

Informacje dotyczące autokarowej pielgrzymki

Na BAŁKANY w terminie: 19.09 – 29.09.2017 r.

 

Szanowni Pielgrzymi,

Już 19 września rozpocznie się pielgrzymka, która zawiedzie Państwa na Bałkany. Przed podróżą chcielibyśmy podzielić się z Państwem kilkoma uwagami i informacjami. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie poniższego listu.

 

Pielgrzymkę organizuje dla Państwa BIURO PIELGRZYMKOWE ORLANDO TRAVEL:                                                                    

32-050 Skawina, ul. Ks. J. Popiełuszki 2 D,   Tel./Fax:  +48 12 276 24 39 wew. 23

 

Termin pielgrzymki: 19.09 – 29.09.2017

Organizator: Ksiądz Proboszcz Jan Adamus

Osoba z biura odpowiedzialna za organizację wyjazdu: JOANNA GODAWA

Kontakt: 12/276 24 39 w. 22 lub asia@orlando.com.pl  (poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00)

 

Termin i miejsce wyjazdu:

Zbiórka w dniu 19.09.2017 o 05:00 (rano) w Modlnicy na Mszy św. rozpoczynającą pielgrzymkę Po niej pakowanie bagażu i wyjazd około godziny 05:30 (rano).

 

Bagaż: na jedną osobę waga bagażu głównego wynosi około 20 kg. Bagaż główny umieszczany będzie w bagażnikach autokaru i nie będzie już do niego dostępu podczas przejazdu. Dopiero podczas zakwaterowania w hotelu bagaże te są udostępniane uczestnikom. Dodatkowo przysługuje Państwu także tzw. bagaż podręczny, który zabieracie Państwo ze sobą do środka autokaru (max 10 kg). W bagażu podręcznym powinny znajdować się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy niezbędne podczas podróży, jak np.: jedzenie i picie, dokumenty, pieniądze, rzeczy wartościowe (aparaty fotograficzne itp.), wierzchnie dodatkowe ubranie (na wypadek zmiany pogody), lekarstwa itp.

 

Dokument tożsamości: każdy uczestnik musi mieć ze sobą ważny dokument tożsamości (paszport – proszę sprawdzić ich ważność). Proszę pamiętać iż imię i nazwisko uczestnika podane w B.P. Orlando musi być zgodne z dokumentem tożsamości, którym dana osoba będzie się legitymowała.

 

Na opłaty dodatkowe: (tj. bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, taksę klimatyczną w hotelach, inne koszty związane z realizacją programu itp.) proszę zaopatrzyć się w kwotę ok. 135 euro/os. (jest to kwota obowiązkowa, którą będzie pobierał od każdego uczestnika pilot i na koniec pielgrzymki rozliczy się z tej kwoty z organizatorem grupy).

 

UWAGA!!!! Dodatkowo od każdego uczestnika, który nie zapłacić podczas podpisywania umowy będzie pobierana kwota 10 zł/os. na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Wynika to z nowelizacji Ustawy o usługach turystycznych w brzmieniu od 26.11.2016 – art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. uczestnicy imprez turystycznych zobowiązaniu są płacić składkę, która w całości odprowadzana będzie do TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY, to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TFG jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.

 

Ubezpieczenie: wszyscy Klienci wykupujący pielgrzymkę organizowaną przez Biuro Podróży ORLANDO ubezpieczeni są w Towarzystwie Ubezpieczeniowym SIGNAL IDUNA S.A. na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia BEZPIECZNE PODRÓŻE, zatwierdzonych uchwałą Nr 2/Z/2014 Zarządu SIGNAL IDUNA Polska TU S.A. z dnia 15.01.2014 r. Podstawowe ubezpieczenie, które zawarte jest w cenie, jakim objęci są wszyscy uczestnicy naszych podróży obejmuje zakres:

 • KL – kosztów leczenia za granicą, zawierające rozszerzenie o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych (KL – suma ubezpieczenia 10.000 EUR);
 • KR – kosztów ratownictwa (KR – suma ubezpieczenia 6 000 EUR – jest to podlimit ubezpieczenia KL);
 • NWW – następstw nieszczęśliwych wypadków (trwałego uszczerbku na zdrowiu) – suma ubezpieczenia 7 000 PLN;
 • NWS – ubezpieczenie na wypadek śmierci – suma ubezpieczenia 7 000 PLN (podlimit NWW);
 • Assistance – pomoc w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku podczas podróży.

 

Numer polisy ubezpieczeniowej Towarzystwa SIGNAL IDUNA: 201124

Centrum Alarmowe

Telefon całodobowy: + 48 22 864 55 26
Fax: + 48 575 95 75

SMS: +48 661 000 888

 

Zachęcamy uczestników do wyrobienia i zabrania na czas trwania pielgrzymki karty EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenie zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie przez odpowiedni NFZ. Wyrobić kartę można w lokalnym oddziale lub drogą elektroniczną. Taka karta przydaje się do późniejszych, innych wyjazdów.

 

KWESTIE  RELIGIJNE

 • Bałkany, to nie tylko kolebka, czy szlaki przemarszów rozmaitych cywilizacji, które na przestrzeni kilku tysiącleci zostawiły tu ślady swojej bytności, ale wciąż kipiący tygiel pełen wielu narodów, kultur, religii i różnorodnych interesów. Jak w starożytności, tak i dziś Bałkany są „mostem” łączącym trzy kontynenty z całym bagażem piękna rozmaitości kulturowej ale też poważnych problemów politycznych i socjalnych.
 • Chociaż Bałkany w czasach świętych Cyryla i Metodego stały się jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijaństwa, promieniującym na ówczesny świat Słowian, z czasem w wyniku schizmy w Kościele oraz niezwykle skomplikowanym dziejom zostały zepchnięte na peryferie głównego nurtu europejskiej polityki i kultury.  Wielowarstwowe podziały wewnętrzne ukazujące pełen dramatyzm w dobie niekończących się konfliktów zbrojnych, stają się wielobarwną tęczą różnorodnych tradycji, obyczajów ukazującą całe piękno regionu.
 • Katolicy udający się w ten zakątek świata muszą zdawać sobie sprawę, że te niegdyś wierne Rzymowi ziemie bezpowrotnie oddzieliły się od kościoła katolickiego. Kraje takie jak Serbia, Macedonia czy Czarnogóra (Montenegro) należą do świata ortodoksji. Mieszkańcy tych państw w zdecydowanej większości są wyznania prawosławnego, a lokalne autokefaliczne cerkwie uznają te ziemie jako kanoniczny teren przynależny prawosławiu. W przypadku Albanii, mieszkańcy tego kraju są w wyniku skomplikowanych losów w większości wyznawcami islamu, choć kościół prawosławny też posiada liczną rzeszę wiernych. Katolicy stanowią w tych krajach zdecydowaną mniejszość, czasem wręcz śladową. Wyjątek stanowi Chorwacja, która pozostaje katolicka.
 • Charakterystyczną cechą społeczeństw krajów bałkańskich jest fakt wspólnych, tragicznych, współczesnych czasów komunistycznych rządów, które dążyły do zniszczenia każdej religii. Albania w pewnym momencie ogłoszona została pierwszym ateistycznym państwem na świecie. Po upadku komunizmu notuje się niezwykły wzrost zainteresowania religią. Ludzie lgną do cerkwi, meczetów czy kościołów szukając tam sensu życia.
 • Katoliccy pielgrzymi wędrujący przez te kraje spotykają się z wielką życzliwością i zainteresowaniem ze strony wyznawców prawosławia oraz muzułmanów. Trzeba jednak pamiętać, że jako katolicy jesteśmy gośćmi wśród tych społeczności i jesteśmy winni przede wszystkim szacunek dla innych wyznań i odmiennych tradycji. Pamiętamy o wyciszeniu się przed wejściem do świątyń. Szczególnie prawosławni oczekują pewnego duchowego przygotowania przed nawiedzeniem cerkwi. Z szacunkiem oddajmy cześć świętym ikonom czy relikwiom. Pamiętajmy o stosownym, skromnym stroju obowiązującym zarówno w cerkwiach, monastyrach jak też meczetach. W tych ostatnich Panie powinny przysłonić chustką włosy, a wszyscy wchodzący do muzułmańskiej świątyni muszą zdjąć obuwie.
 • Kościół katolicki istnieje we wszystkich tych krajach. Jednak liczba wiernych jak też kościołów jest znikoma. W związku z tym nie ma zbyt wiele możliwości modlitwy czy uczestnictwa we mszy świętej w kościele. Ten problem dotknie także i nas w trakcie naszego pielgrzymowania. W nielicznych miejscach znajdziemy kościoły katolickie, w większości dni będziemy korzystać z uprzejmości hoteli, w których uczestniczyć będziemy w naszych mszach świętych. Będą to msze święte recytowane, bez śpiewów. Prosimy Kapłanów o zabranie ze sobą nie tylko alb, stuł i polskich tekstów, ale także paramentów liturgicznych niezbędnych do celebracji mszy świętych w przygotowanych przez hotele salkach. Prosimy także o zabranie celebretów. W tych miejscach, gdzie będziemy mieli szczęście nawiedzić katolickie świątynie pamiętajmy o pozostawieniu drobnej ofiary. W tych krajach katolicy są rzeczywiście kościołem w potrzebie.

 

GRANICE

 • Nie licząc Chorwacji, kraje do których udajemy się nie należą do Unii Europejskiej. W trakcie naszego pielgrzymowania wielokrotnie (czasem kilka razy dziennie) będziemy musieli przekraczać granice państwowe. Pamiętajmy o posiadaniu i chronieniu dokumentów tożsamości – paszportów. Przed wyjazdem proszę sprawdzić ich ważność (minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju). Zawsze powinny być schowane w bezpiecznym miejscu przy sobie. Tylko i wyłącznie właściciel dokumentu jest za niego odpowiedzialny. Nigdy dokumentów, jak i innych cennych przedmiotów, pieniędzy itp. Nie wolno zostawiać w autokarze czy w pokoju hotelowym. Należy posiadać kserokopię dokumentu ze stroną ze zdjęciem.
 • W związku ze skomplikowaną sytuacją polityczną związaną z falami uchodźców nawet na granicach państw unijnych, będących w strefie Schengen mogą być przywrócone kontrole graniczne paszportowo-celne. Jest to normalną rzeczywistością na granicach bałkańskich. Czas oczekiwania na granicach może być długi i tak naprawdę jest nieprzewidywalny. Jest to efektem wyjątkowo skrupulatnych kontroli, korupcji czy nieuprzejmości ze strony stosownych służb. Wymaga to od podróżnych dużej cierpliwości. Czas oczekiwania na granicach szczególnie wydłuża się w miesiącach letnich, gdy rozpocznie się sezon turystyczny.
 • Należy mieć świadomość, że w związku z aktualną sytuacją związaną z falami uchodźców przemierzających tzw. „szlak bałkański” oraz koczujących w strefach nadgranicznych mogą wystąpić utrudnienia w przemieszczaniu się zaplanowanymi trasami i konieczność ich korekty.

 

BEZPIECZEŃSTWO

W każdym momencie należy pamiętać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Nie odchodzimy od grupy, trzymamy się razem, pilnujemy dokumentów i cennych rzeczy. Wieczorami nie wybieramy się na samotne spacery, unikamy miejsc odludnych, nieoświetlonych. Nie wdajemy się w zbyt zażyłe kontakty z przypadkowo poznanymi osobami. Prosimy w tej najważniejszej sprawie na wycieczce radzić się na bieżąco naszego pilota. Należy starannie chronić dokument tożsamości i pieniądze. Nie powinno się nosić ich na wierzchu, w plecaczkach, torebkach (mogą zostać łatwo utracone np. wyrwane na ulicy lub pozostawione przez nieuwagę). W przypadku zaginięcia pieniędzy lub dokumentów w pokoju hotelowym żaden hotel ani biuro nie ponosi za to odpowiedzialności. Drobne pieniądze na dzienny użytek należy mieć w kieszeni lub portfelu w innym miejscu, niż pieniądze grube.

 

HIGIENA i ZDROWIE

Staramy się przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Przy każdej okazji myjemy ręce. Nigdy nie jemy nieumytych owoców. Powinny one zostać obrane przed spożyciem. Prosimy o zaopatrzenie się w chusteczki i żele bakteriobójcze. Pamiętajmy, że nie często spotykane toalety w tych krajach pozostawiają wiele do życzenia. Pamiętajmy o zabraniu niezbędnych lekarstw. Tutejsze apteki są kiepsko zaopatrzone. Dbamy o zdrowie. Jesteście Państwo ubezpieczeni, lecz należy pamiętać , że poziom usług medycznych jest tu dość niski.

 

HOTELE – POSIŁKI

Infrastruktura hotelowa ostatnio bardzo rozwija się na Bałkanach. W dużej mierze oparta jest na obiektach pamiętających Jugosławię, ale coraz więcej można spotkać nowoczesnych hoteli. Pokoje są wygodne. Napięcie prądu oraz gniazdka są takie jak w Polsce czy we Włoszech (Albania). Posiłki serwowane są w różnej formie: serwowane przez kelnerów czasem w formie bufetu. My będziemy korzystać z dwóch posiłków dziennie: śniadań i kolacji. Napoje do kolacji są dodatkowo płatne i zamawiamy je u kelnerów indywidualnie. Pamiętamy, że do restauracji nie możemy wnosić własnej żywności czy napojów, a w przypadku posiłków w formie bufetu, nałożone na talerz danie musi być spożyte na terenie restauracji. Warto zaopatrzyć się w przekąski na całą drogę. COŚ DO JEDZENIA O PRZEDŁUŻONYM TERMINIE PRZYDATNOŚCI DO SPOŻYCIA. Nie zawsze podczas dnia są dogodne warunki do tego, aby kupić sobie coś do jedzenia. Obiadokolacje są zazwyczaj późno – w godzinach wieczornych, między 19 a 20.00!!!

 

WYPOCZYNEK

Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach korzystania z kąpieli słonecznych (nakrycia głowy, dużo płynów, kremy z filtrami UV) oraz w morzu czy basenie (nigdy samotnie, nigdy po spożyciu napojów alkoholowych czy po długim opalaniu się). Pamiętajmy, że na plażę zabieramy własne ręczniki, z tych z łazienek poza pokojami nie możemy używać. Przy hotelach, gdzie które posiadają basen, przy tymże basenie nie możemy spożywać jedzenia i napojów niezakupionych  w barze hotelowym.

 

ZWIEDZANIE – KOSZTY REALIZACJI PROGRAMU

W trakcie naszego pielgrzymowania będziemy zwiedzać wiele obiektów, w których wymagane są bilety wstępu, obligatoryjne ofiary, opłaty dla lokalnych przewodników oprowadzających lub towarzyszących grupie w czasie zwiedzania, a także będziemy uczestniczyć  w  rejsie,  pobierane też będą opłaty klimatyczne czy opłaty za wjazdy do niektórych miejsc. Na te koszty realizacji naszego programu potrzebną będzie kwota ok. 135 EUR, która zbierana będzie przez pilota grupy w trakcie wyjazdu.

 

Walutą obowiązująca podczas pielgrzymki jest euro (przelicznik:  1 EUR = około 4,2 – 4,3 zł).  Wybierając się na Bałkany radzimy zabrać ze sobą EURO, gdyż polskie złotówki są rzadko wymienialne. Radzimy również zabrać pieniążki w drobnych nominałach (tj. 5 € , 10 €).

 

Autokar: grupa będzie się poruszać polskim komfortowym autokarem, wyposażony m.in. w toaletę, klimatyzację, barek (płatny we własnym zakresie), video/dvd, rozkładane fotele.

 

Ubrania: we wrześniu na Bałkanach nadal należy spodziewać się przyjemnej, ciepłej pogody. Temperatury w dzień powinny oscylować w ok. 25 – 30 stopni. Proponujemy zabrać wygodne, sportowe, turystyczne ubranie. Warto ubierać się „na cebulkę”, wielowarstwowo, gdyż pogoda w ciągu dnia może być zmienna. Poranki i wieczory mogą być chłodne. Sugerujemy także aby zabrać ze sobą wygodne obuwie. Mogą się też przydać klapki pod prysznic. Ze względu na fakt, że w trakcie pielgrzymki będą Państwo spacerować zapewne więcej niż na co dzień – należy zabrać sprawdzone buty (np. „adidasy”). Prosimy pamiętać, że buty z dobrą podeszwą są ważne i chronią nas przed upadkami i ewentualnymi kontuzjami. Prosimy również o zabranie parasola, na wypadek deszczu. Proponujemy również sprawdzić prognozowaną pogodę, na którymś z portali internetowych, gdzie prezentowana jest prognoza 14 – dniowa. Pozwoli to Państwu dobrze przygotować się do wyjazdu.

 

Telefony i internet: na pewno każdy będzie chciał podzielić się na gorąco wrażeniami z pielgrzymki dzwoniąc do swych najbliższych. Większość z Państwa posiada telefony komórkowe, sugerujemy by przed wyjazdem upewnić się u swego operatora – czy roaming międzynarodowy jest uruchomiony! O cenach połączeń zostaną Państwo poinformowani sms-em przez swojego operatora tuz po przekroczeniu granicy danego kraju. W hotelach bywa dostęp do sieci WIFI, zazwyczaj jest płatny.

 

CO NALEŻY LUB WARTO ZABRAĆ – wybór ekwipunku

 • ważny paszport lub ważny dowód osobisty
 • ksero dokumentu tożsamości (strony ze zdjęciem, które należy schować w innym miejscu niż paszport)
 • karta płatnicza (kredytowa lub debetowa)
 • wysokiej jakości pas lub woreczek na paszport i pieniądze zakładany pod ubranie
 • wygodne buty turystyczne i klapki
 • mały parasoli kurtkę przeciwdeszczową
 • mały ręcznik, przybory toaletowe
 • mała apteczka osobista (środek na oparzenia słoneczne, środki przeciw biegunce, tabletki przeciw chorobie lokomocyjnej, antybiotyki, aspiryna, środki antyuczuleniowe, przeciwbólowe, środki opatrunkowe itd.)

 

PORADNIK PIELGRZYMA:

 • Pamiętaj, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy i pokuty (rekolekcje w drodze); wszelkie niedogodności oraz nieprzewidywalne, losowe sytuacje, należy przyjąć w duchu wyrzeczenia.
 • Zawsze miej dla współpielgrzymów dobre słowo i uśmiech. Miej otwarte serce dla każdego.
 • Wchodząc do miejsc świętych pamiętaj o odpowiednim stroju – służby porządkowe nie wpuszczają zbyt skąpo ubranych osób.
 • W miejscach świętych zachowaj milczenie i nie przeszkadzaj w modlitwie wiernym.
 • Kupując pamiątki religijne zwróć uwagę na ich estetyczny walor i zastanów się czy ich treść odpowiada prawdom naszej wiary. Najlepiej kupować je w przykościelnych punktach sprzedaży.
 • Bądź punktualnie w miejscu wyznaczonym; spóźnienie poważnie burzy porządek pielgrzymki i rodzi nieporozumienia.
 • W momencie opuszczenia autokaru zapamiętaj dokładnie miejsce i czas spotkania. Jeśli masz trudności z orientacją w terenie, to utrzymuj kontakt wzrokowy z pilotem lub osobą towarzyszącą.
 • Codziennie będzie sprawowana Msza św. (skorzystaj, jeśli możliwe – z sakramentu spowiedzi św. przed wyjazdem).

 

Albania – Informacje praktyczne

Ceny. Albania jest tym krajem, gdzie w sklepach, przede wszystkim spożywczych ceny widoczne na towarach należą do rzadkości. Regułą jest, zwłaszcza na południu, że kupując- „wierzymy na słowo”. Wybieramy artykuły, zanosimy je do kasjerki, która następnie podlicza należność na kartce. Nie ma kasy fiskalnej, kalkulator jest zbyteczny.

Przykładowe ceny: Owoce, warzywa: 50-150 LK (najdroższe są na południu), Chleb: 60-80 LK, Woda mineralna: 50 LK, Wędliny: 500-1000 LK

Pieniądze. Oficjalną walutą w Albanii jest lek albański (LK).1 USD= ok. 100 LK. Kurs wymiany nie jest regulowany, ale pozostaje dość stabilny. Aktualne kursy można sprawdzić na wielu stronach internetowych, np. www.shqiperia.com. Pomimo tego, że niemal cztery dekady temu nastąpiła w Albanii denominacja leka, Albańczycy w wielu przypadkach wciąż liczą pieniądze „po staremu”. Co gorsza, mówiąc o dużych sumach notorycznie zapominają o dodaniu słowa „tysiąc”. Jest coraz więcej bankomatów, jednak zaleca się korzystanie z bankomatów ulokowanych na terenie banków, ponieważ w automatach ulicznych często zdarzają się przypadki „połykania” kart. Na licznych stacjach benzynowych, w hotelach lub restauracjach można płacić rachunki w EURO.

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe rozpowszechnione są głównie w Tiranie, jednak nawet w małych miejscowościach można też z nich skorzystać. Utrudnieniem są często występujące kłopoty z dostawą energii elektrycznej. Niezapowiedziane wyłączenia prądu zakłócają niestety również komunikację elektroniczną.

Telefony. Telefonia komórkowa, dostępna od 1996 roku, jest dość szeroko rozpowszechniona i niweluje tym samym słabą sieć telefonii stacjonarnej. Nie pokrywa ona jednak całego kraju (szczególne trudności z łącznością występują na północy kraju, w górach). Numer kierunkowy Albanii: 335.

Wtyczki elektryczne i napięcie. W Albanii powszechne są dwa rodzaje wtyczek elektrycznych: wtyczka  bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami, stosowana w większości krajów  Europy kontynentalnej oraz wtyczka „schuko”, gdzie uziemieniem są dwa metalowe klipy na bokach wtyczki (tzw. typ F, stosowany powszechnie w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji i Norwegii).

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu roku. Od obywateli RP nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Dotyczy to również kierowców tirów i autobusów. Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy. Od maja 2009 r. obywatele RP mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie dowodów osobistych.

 

Czarnogóra – Informacje praktyczne

Ceny. Butelka wody 1,5 litrowa w hipermarkecie – 1,6 euro

Filiżanka kawy(najtańsza) – 1,5 euro, najdroższa (na Pržnie lub na Starówce w Budvie) – 5 euro, Butelka Coca-Coli 1,5 litra – 2 euro, Burek (lokalny przysmak z ciasta filo i białego słonego sera lub mięsa mielonego. Świetnie zastępuje posiłek, bo kawałki są naprawdę duże)- 2 euro, Pizza w lokalu – od 4 do 10 euro, różnego typu makarony/ spaghetti/ ravioli – od 4 do 8 euro za porcję. Jeżeli planujemy robić większe zakupy, to polecane są hipermarkety MEGA lub VOLI (przystępne ceny i niezła lokalizacja przy głównych drogach/wylotówkach np.na trasie  Tivat-Budva).

Pieniądze. Walutą Czarnogóry jest euro. Najrozsądniej jest wziąć część pieniędzy w gotówce oraz mieć kartę kredytową/debetową na dalsze wydatki. Oczywiście dostępność bankomatów zależy od miejsca, w którym planujemy się zatrzymać. Ogólnie rzecz ujmując nad morzem sieć bankomatów jest szeroko dostępna, zaś w górskich miasteczkach używanie kart bywa kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Pieniędzy nie należy wymieniać na ulicy. W miejscowościach turystycznych banki są na każdym rogu.

Dostęp do internetu. W górskich miejscowościach dostęp do Internetu jest utrudniony. Tam tylko w hotelach lub pensjonatach wyższej klasy będziemy mieć dostęp do sieci. W nadmorskich miejscowościach kafejki internetowe są co parę kroków. Zazwyczaj można do nich wejść wprost z promenady. Internet kosztuje od 1 do 3 euro za godzinę (można zamówić 30 minut).

Telefony. Polskie telefony mają zasięg wszędzie. Niestety roaming jest drogi, jako iż Czarnogóra nie należy jeszcze do Unii Europejskiej. Rozsądnym wyjściem jest zakup karty SIM (starter kosztuje 5 euro) i korzystanie z czarnogórskich operatorów (ProMonte, CG T-mobile). Doładowania są dostępne w opcji 5,10,20 euro. Smsy i połączenia są tańsze – (do Polski 0,2 centy za sms oraz 1,1 euro za minutę rozmowy). Dostępne sieci: ProMonte(ciut droższe) oraz T-Mobile(najniższe ceny)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki elektryczne oraz napięcie są takie same jak w Polsce.

Wiza. Polacy nie potrzebują wiz, chyba że planują pobyt dłuższy niż 90 dni. Wizę można kupić w ambasadzie w Polsce.

 

Macedonia – Informacje praktyczne

Ceny. Ceny są trochę niższe niż w Polsce, dotyczy to szczególnie jedzenia.

Pieniądze. Obowiązującą walutą jest denar. Kurs waluty: 1 zł = ok. 15 denarów. W większych miastach jak Skopje, Bitola czy tych bardziej turystycznych, jak Ochryd, nie będzie problemów ze znalezieniem bankomatu czy kantoru wymiany. Warto zatrzymać parę banknotów na pamiątkę!

Dostęp do internetu. Internet nie jest powszechny w macedońskich domach, dlatego ilość kafejek internetowych może bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Telefony. Z zasięgiem nie będzie problemów. Także roaming nie jest drogi, choć oczywiście taryfy są wyższe niż w Unii Europejskiej.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Jak w Polsce.

Wiza. Niepotrzebna. Jednym wymaganym dokumentem jest paszport. Przy pobycie dłuższym niż 3 dni wymagany jest meldunek na policji. Jeśli zatrzymacie w hotelu/hostelu, recepcja zrobi to za was. W przeciwnym razie należy udać się na posterunek policji. Warto to zrobić, by uniknąć problemów przy wyjeździe.

 

 

 

 

 

PrintFriendly and PDF

Wszelkie prawa zastrzeżone 2016 Parafia św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

projekt i wdrożenie Aktynet logo