Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

PALIUSZE DLA NOWYCH ARCYBISKUPÓW METROPOLITÓW

W uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek poświęci i przekaże paliusze dla nowych arcybiskupów metropolitów, wśród których jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 

Wśród arcybiskupów mianowanych na metropolitów w ciągu ostatniego roku jest trzech Polaków: abp Józef Górzyński z Olsztyna, abp Tadeusz Wojda z Białegostoku i abp Marek Jędraszewski z Krakowa. Uroczyste poświęcenie paliuszy – symbolu więzi ze Stolicą Apostolską – odbędzie się w uroczystość św. Piotra i Pawła, 29 czerwca o godz. 9:30. Uroczystej Mszy świętej na placu św. Piotra w Watykanie będzie przewodniczyć Ojciec Święty Franciszek, w koncelebrze kardynałów (wśród nich pięciu nowych, kreowanych dzień wcześniej przez Papieża), arcybiskupów (wraz z metropolitami otrzymującymi paliusz) oraz biskupów i kapłanów.
Ceremonie nałożenia paliuszy odbędą się w diecezjach poszczególnych metropolitów, którzy otrzymają je z rąk nuncjuszy apostolskich. Nałożenie paliusza na ramiona abpa Marka Jędraszewskiego odbędzie się w niedzielę 22 października podczas Mszy świętej o godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu. Tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Nakładającym paliusz będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Do niedawna cała uroczystość poświęcenia i nałożenia paliusza odbywała się w dzień uroczystości św. Piotra i Pawła w Watykanie. Od 2015 roku, decyzją Papieża Franciszka, w Watykanie odbywa się tylko poświęcenie i przekazanie paliuszy, a oficjalna ceremonia nałożenia ma miejsce w późniejszym czasie w diecezjach poszczególnych arcybiskupów. Poprzez tą zmianę Ojciec Święty chciał dowartościować wspólnoty lokalne Kościoła i umożliwić udział w uroczystym wiernym z archidiecezji nowego metropolity. Nowy obrzęd ma również podkreślać synodalność tego wydarzenia.
Paliusz, który otrzymują arcybiskupi, jest symbolem jedności z papieżem oraz liturgiczną oznaką honorowej władzy metropolitów. Przez papieża paliusz jest noszony w czasie uroczystych liturgii wszędzie, gdziekolwiek ją sprawuje, a przez arcybiskupów metropolitów na terenie ich metropolii.
Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęgą w kształcie litery „Y”, nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny. Paliusze wykonywane są z wełny dwóch baranków, pobłogosławionych przez papieża w święto św. Agnieszki.

 

PrintFriendly and PDF

Wszelkie prawa zastrzeżone 2016 Parafia św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

projekt i wdrożenie Aktynet logo