Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

Parafia rzymskokatolicka św. Wojciecha
i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

PrintFriendly and PDF

Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski – 3 maj

3maj

„A czemu mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie”- takie słowa Maryja skierowała do o. Juliusza Mancinelli’ego z zakonu jezuitów w Neapolu w 1608 r.

3 maj, Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.
Jest to jedno z ważniejszych świąt Maryjnych w Polsce. Oficjalnie tytuł ten został nadany przez Stolice Apostolską dopiero w 1920 roku. Jeśli jednak spojrzeć na historię Polski od początków chrześcijaństwa, to można śmiało stwierdzić, że Maryja oraz kult ku Jej czci jest silnie zakorzeniony w naszej kulturze. Królowie, poczynając od Bolesława Chrobrego, budowali wiele świątyń ku Jej czci m.in. na Jasnej Górze, Kaplica Zygmuntowska, kościół na Piasku. Wierni zwracali się do niej z każdą prośbą i każdym problemem na przestrzeni wieków. Wiele wizerunków takich jak jasnogórski, lwowski, ostrobramski zostało uznane za cudowne. Żołnierze polscy szli do boju z „Bogurodzicą” na ustach i pod sztandarami z wizerunkiem Maryi, czy to pod Grunwaldem, Wiedniem, Kłuszynem, Chocimiem czy pod Warszawą. Wiele zwycięstw dowódcy przypisywali wsparciu Matki Bożej.
W 1656 roku król Jan Kazimierz w lwowskiej katedrze uroczyście uznał Matkę Bożą za Królową Polski. Stało się to po cudownej obronie klasztoru na Jasnej Górze przed Szwedami. Koronacja obrazu papieskimi koronami 8 września 1717 roku ugruntowała przekonanie o królewskości Maryi. Była to pierwsza koronacja wizerunku Matki Bożej, która odbyła się poza Rzymem.
O Królewskim majestacie Maryi i przekonaniu, że wszystko do Niej należy mogą świadczyć też małe kapliczki wmurowane w ściany kamienic czy domów. Takie kapliczki w ścianach domów można spotkać i w Naszej parafii. W każdym domu wisi wizerunek Maryi, spogląda na Nas w codzienności życia. Pokazuje to jak bardzo Maryja jest ważna dla Polaków, jak ważne jest posiadanie w Niej: Ucieczki Grzesznych, Pocieszycielki Strapionych, Wspomożenia Wiernych, a co najważniejsze Królowej.
W 360-rocznice ślubów Jana Kazimierza zawierzmy ponownie siebie, swoje rodziny, parafie, Polskę- Naszej Pani, Królowej Polski. Zanośmy prośby, błagania, dziękczynienie do Dobrej Matuchny, która zawsze wysłucha i która zawsze czuwa nad nami. Nie bójmy się powtarzać za świętym Janem Pawłem II: Totus Tuus Maryjo, Totus Tuus!

PrintFriendly and PDF

Wszelkie prawa zastrzeżone 2016 Parafia św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

projekt i wdrożenie Aktynet logo