Ogłoszenia duszpasterskie z Niedzieli Wniebowstąpienia
21 maja 2023 r.
Poniedziałek | 18.00: + Zofia i Leopold Fijał, Danuta i Zofia Dzielińskie, Zofia, Maria, Feliks Gomułka |
Wtorek | 18.00: + Edward Witek w 1 r. śm., m. Roman |
Środa | 18.00: + Anita Fujak – od syna Jarosława |
Czwartek | 18.00: + Maria i Wojciech Wyżga, s. Jerzy, Maria i Paweł Wyżga, Małgorzata i Józef Bieniek, Zofia Pyzioł |
Piątek | 18.00: + Stanisława Szumiec w r. śm., m. Jan |
Sobota | 14.00: ślubna: Aleksandra Jodłowiec – Maciej Habuda
15.30: dziękczynna w 25 lecie małżeństwa Małgorzaty i Jarosława Borkiewicz – z prośbą o dary Ducha Świętego i Boże błogosławieństwo oraz opiekę Matki Bożej dla całej Rodziny 18.00: + Wiesław Żak, – od Zbyszka Kiliana z Rodziną |
NIEDZIELA | 7.00: + Wojciech i Stanisława Olesiak, c. c. Ludwika i Maria, s. Tadeusz i Władysław, zmarli z Rodziny
9.00: + Rodziców: Irena i Czesław Woźniak, Wojciech Jurczyk, Rozalia i Benedykt Franaszek 11.00: W intencji dzieci, które przeżywają I rocznicę I Komunii św. 17.00: + Zofia Janik z domu Słaboń, Zofia Janik z domu Sikorska, Zofia Szumiec z domu Sikorska, Maria Janik |
„Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję wydarzenia „Modlnica – Między panem a plebanem”. Pierwszy koncert odbędzie się w najbliższą sobotę w naszym kościele, a kolejny w niedzielę we Dworze. Koncert w kościele nosi tytuł „Perły z klasztornej szkatułki”, a usłyszymy w nim jak muzykowały benedyktynki ze Staniątek trzysta lat temu. Na koncert we Dworze, gdzie ilość miejsc jest ograniczona, zapisy prowadzi pani sołtys Bogumiła Pietrzyk, prosimy o kontakt z nią. Szczegóły można śledzić na plakatach i między innymi na parafialnej stronie internetowej, wstęp wolny. Do zobaczenia na koncertach w naszej Modlnicy.”
Modlnica. Między panem a plebanem 2023
Szanowni Państwo,
już za tydzień zapraszamy do malowniczej Modlnicy pod Krakowem na kolejne spotkanie pn. Modlnica. Między panem a plebanem. Dołączam plakat i banery wydarzenia. Uprzejmie prosimy o zamieszczenie informacji na Państwa stronach.
W tym roku w jeden weekend odbędą się koncerty i spotkania w Kościele św. Wojciecha i we Dworze UJ w Modlnicy:
27 maja 2023 g. 18.45
Kościół św. Wojciecha w Modlnicy
Perły z klasztornej szkatułki
Wykonawcy:
Donne Armoniche:
Adrianna Bujak-Cyran – sopran
Liliana Pociecha – sopran
Katarzyna Wiwer – sopran
Andrzej Zawisza – klawesyn
W programie barokowy repertuar z Kancjonałów ss. Benedyktynek w Staniątkach
Wprowadzenie: Rafał Monita „Kościół św. Wojciecha w Modlnicy”
28 maja 2023 g. 17.00
Dwór w Modlnicy UJ
Romanse i utwory sentymentalne
Wykonawcy:
Katarzyna Wiwer – sopran
Joanna Solecka – klawesyn
W programie romanse Michała Kleofasa Ogińskiego oraz utwory polskich kompozytorów epoki Oświecenia
Prezentacja: Zofia Weiss – Nowina Konopka oraz Stanisław Nowina Konopka „Modlnica – świat ukochany przez malarzy”
We Dworze ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy od 22.05 u pani Bogumiły Pietrzyk, tel. 608 345 793.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Wielka Wieś, a także we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Kierownictwo artystyczne Katarzyna Wiwer & Rafał Monita.
Partnerzy wydarzenia:
Parafia św. Wojciecha w Modlnicy
Uniwersytet Jagielloński
Gmina Wielka Wieś
GOKiS w Wielkiej Wsi
Powiat Krakowski
Małopolska Organizacja Turystyczna
Szlak Architektury Drewnianej
Wydawnictwo Astraia
Rodzina Nowina Konopków
Więcej informacji na stronie Fundacji Kulturalny Szlak http://kulturalnyszlak.pl/miedzy-panem-a-plebanem/oraz na mediach społecznościowych Fundacji i wydarzenia.
Modlnica to miejscowość o długiej i bardzo ciekawej historii, a na jej terenie znajdują się obiekty żywo z tą historią związane. Jest to zabytkowy kościół św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej z XVI wieku oraz dwór Konopków z zespołem dworskim. Oba zabytki łączą się nie tylko z historią rodziny Konopków, która związała się z Modlnicą od XVIII wieku, ale także z przebywającymi tu artystami, historią powstałych tu obrazów, inspiracją, jaką dwór i kościół był dla wielu malarzy, poetów, a nawet dla członków grupy artystów z Zielonego Balonika. Dwór odwiedzali: Artur Grottger, Walery Eljasz Radzikowski, Antoni Kozakiewicz czy Tadeusz Rybkowski, a także uczniowie szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przede wszystkim Stanisław Kamocki. Zaginioną niestety polichromię stropu w kościele wykonał Włodzimierz Tetmajer. We dworze przez długie lata mieszkał Oskar Kolberg. Także kościół kryje wiele skarbów i zagadek, po części łączących go z historią wielu miejsc w Krakowie.
Zatem aby nawiązać do bogatej historii Modlnicy, w ciekawy sposób do niej powrócić i rozkrzewić wiedzę o niej, zainicjowaliśmy cykl spotkań muzyczno-literacko-historycznych, które, odnosząc się do historii i skarbów kultury kryjących się w Modlnicy, stworzą ciekawą ofertę kulturalną dla mieszkańców Modlnicy i okolic, krakowian i turystów chętnych do miłego a jednocześnie wartościowego spędzenia czasu. Spotkania i koncerty odbędą się w dwóch głównych miejscach, jakimi są kościół św. Wojciecha oraz dwór Konopków w Modlnicy.
Serdecznie pozdrawiam
Rafał MONITA | wiceprezes | Fundacja Kulturalny Szlak
M (+48) 600 82 77 97